karooclean110.png

امروزه با توجه به وجود مشغله ها و بسیاری مشکلات دیگر برخی از بیماران نیاز دارند تا فردی به عنوان همراه بیمار وظیفه نگهداری از آنها را در بیمارستان و یا منزل بر عهده بگیرند که البته نحوه مراقبت از بیمار در محیط بیمارستان می تواند با محیط منزل بسیار متفاوت باشد. همراه مریض به وظایف خود آشنایی داشته و این توانایی را دارد تا همپای پزشکان و پرستاران از بیمار نگهداری های کند. در واقع همراه مریض باید وظایف یکی از اعضای خانواده بیمار  را برای وی انجام دهد.

همراه بیمار

در ایام بیماری هر فردی همراه بیمار می تواند به عنوان یک شخص، کمک شایانی را به فرد بیمار و البته خانواده بیمار کند. در بعضی مواقع پرستار سالمند می تواند همراه بیمار باشد. در روزهای سخت بیماری این گونه افراد به عنوان یک نیروی قوت می توانند در کنار بیمار و خانواده بیمار باشند. لذا به کار گرفتن یک همراه شخص بیمار که کار آزموده و با تجربه باشد نقش بسزایی را در روند بهبودی بیمار خواهد داشت. این گونه افراد در کنار بیمار و خانواده بیمار می توانند انجام بسیاری از کارهای مرتبط با بیمار را بر عهده گرفته و در تمام وقت در اختیار بیمار باشند. در حقیقت مریض داری که کاری بس دشوار است امروزه به همراهان بیمار سپرده می شود تا به موقع کارهای بیمار را انجام داده و خانواده بیمار از پیشبرد کارهای بیمار خود آسوده خاطر باشند.

 

همراه بیمار

 

مهارت های همراه بیمار 

همراه بیمار با توجه به مهارت ها و آموزش هایی که از قبل دیده است این توانایی را دارد تا مراقبت بهتری از بیمار داشته باشد. افرادی که به عنوان همراه بیمار فعالیت می کنند باید نوع بیماری ها را شناخته تا در مقابل خفیف شدن و یا شدید شدن اثرات بیماری بتواند اقدامات پیشگیرانه ای را به موقع انجام دهند. همراهان بیمار باید نسبت به روند بیماری افراد آگاهی داشته باشند تا بتواند بروز هر گونه علائمی را کنترل نمایند. همراهان بیمار لازم است تا داروهای بیمار را شناخته و نسبت به نسخه پزشک هر یک از داروها را به موقع در اختیار بیمار قرار دهد. این دسته از افراد که خدمات ویژه به بیماران ارائه می دهد می بایست برای بیمار خود یک برنامه غذایی مناسب تدارک دیده و در حد ایده آلی نحوه زندگی بیمار همچنین فعالیت های جسمی او را تنظیم نمایند. همراهان بیمار باید این قابلیت را داشته باشند تا در هنگام مشاهده کردن علائم منفی در بیمار تا رسیدن پزشک و نیروهای کمکی کارهای لازم را انجام دهد.

هزینه همراه بیمار

همراه بیمار امری خیر خواهانه است که می تواند هم در بیمارستان و هم در منزل به بیماران، خدمات مناسبی را ارائه داد. لذا هزینه ای که این دسته از افراد از خانواده بیمار تقبل می کنند می تواند با نوع مراقبت و نگهداری از بیمار همچنین شرایط جسمی که بیمار دارد مطابقت داشته باشد. اینکه دستمزد همراه بیمار را وضعیت جسمی بیمار تعیین می کند یعنی اینکه باید قبل از مشخص کردن هزینه همراهان بیمار به طور دقیق مشخص شود که مراقبت از بیمار باید به طرز عادی باشد یا تخصصی؟ همراهان بیمار باید به طور تمام وقت در بیمارستان یا منزل در اختیار بیمار باشند یا به صورت پاره وقت ؟ البته اینکه بیمار در چه موقعیت روحی و جسمی قرار دارد در تعیین کردن دستمزد همراهان بیمار نقش بسزایی را دارد.
در واقع قبل از استخدام این دسته از افراد خدمات رسان باید به طور روشن برای همراه بیمار مشخص باشد که بیمار برای اجابت مزاج در چه حد توانایی است آیا باید از لگن استفاده شود و یا خود بیمار می تواند به دستشویی برود. تهیه غذای بیمار بر عده بیمارستان است و یا اینکه همراه مریض باید تهیه غذای بیمار را بر عهده بگیرد برای همراه مریض باید روشن باشد که بیمار نیاز به مراقبت ویژه برای خواب رفتن، بیدار شدن، راه رفتن و...دارد یا نه که همگی این وضعیت ها می تواند در تغییر دادن هزینه همراه مریض بسیار موثر باشد.

 

هزینه همراه بیمار

 

استخدام همراه بیمار

امروزه شرکت های معتبر و شناخته شده ای وجود دارد که علاوه بر ارائه دادن خدماتی نظیر نظافت منزل و راه پله ها، نظافت ساختمان های تجاری و اداری، نگهداری از کودکان و سالمندان و.....می توانند افرادی را با مهارت و تجربه پرستاری از بیمار در اختیار خانواده های بیمار به صورت تمام وقت و پاره وقت قرار دهد. البته این گونه شرکت ها اغلب در استان تهران مشغول به فعالیت می باشند. زیرا در شهرستان ها خانواده های بیماران خود ترجیح می دهند تا مراقبت از بیمار را در بیمارستان و منزل بر عهده بگیرند. در واقع خانواده ها با تقسیم وظایف میان اطرافیان بیمار وظیفه نگهداری از بیمار را انجام می دهند مگر در موارد استثنایی بیمار به همراهان شرکتی نیاز پیدا نماید. اما در تهران به دلیل مشغله های کاری همچنین زیاد بودن مسافت های منزل تا بیمارستان ها و مستقل زندگی کردن فرزندان از والدین و....شهروندان تهرانی بیشتر از هر شهر دیگری به خدمات شرکت های همراه مریض نیازمند هستند از این رو شرکت ها سعی کرده افرادی را به عنوان همراه بیمار به کار ببندند که مهارت کافی در مریض داری داشته و با وظایف خود آشنایی دارد. موسسات پرستاری از بیمار جزو مهمترین شرکت هایی است که در تهران مشغول به فعالیت هستند. 

وظایف همراه بیمار

افرادی که مهارت پرستاری از بیمار را بر عهده می گیرند کاملا به وظایف خود آشنایی داشته و می توانند در روند بهبودی بیمار گام موثری را بردارند. اما با توجه به اینکه هر بیماری شرایط خاص خود را دارد باید همراه مریض قبل از استخدام شدن با پرستار، پزشک و خانواده بیمار در تعامل بوده تا بتواند به بیمار بهترین خدمت رسانی را داشته باشد. هیچ گاه همراه مریض نمی تواند در بیمارستان جایگزین پرستار باشد بلکه می بایست در کنار پرستار کارهای شخصی بیمار را انجام دهند. همراه مریض همانطور که از نامش پیداست باید تنها وظیفه یک عضو از خانواده بیمار را از نظر عاطفی و جسمی انجام دهد. هیچگاه اجازه ندارد برای بیمار دارو تجویز کرده و یا ساعات دارویی بیمار را تغییر دهد.

وظاایف همراه بیمار

همراه مریض برای بیمار

برای مراقبت از بیمار در محیط بیمارستان به کار گرفتن همراه مریض می تواند کار به جایی باشد زیرا این دسته از افراد تنها وظیفه آنها مراقبت از بیمار می باشد. معمولا همراه مریض می بایست به طور مداوم با پزشک بیمار و پرستار وی در تماس باشد تا بتواند در بهبودی بیمار نتایج مطلوبی را به دست آورد. البته افرادی که اقدام به استخدام همراه مریض می کنند می توانند چنین خدمات رسانی را به صورت ساعتی، روزانه و شبانه روزی درخواست نمایند. چیزی که مهم است این بوده که همراه مریضی که به صورت شبانه روزی استخدام می شود نیازمند استراحت می باشد از این رو طی یک مدت کاری باید افراد به مرخصی رفته و همراه مریض دیگری جایگزین او شود. پس بهتر است از موسسات پرستاری از همان ابتدای درخواست همراه مریض نیازمندی های خود را بیان کنید.

لطفا سوال یا نظر خود را اینجا مطرح نمایید